Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego
Nasi Bracia w internecie

Instytut Kultury Rycerskiej w Tarnowskich Górach
Instytut Kultury Rycerskiej jest stowarzyszeniem o charakterze naukowo – badawczym. Etos rycerstwa i jego chrześcijańskie korzenie i wielowiekowa kultura są wartościami nieprzemijającymi – aktualnymi również współcześnie.
Zgodnie ze statutem Instytutu, nasze badania skupiające się wokół kultury rycerskiej prowadzimy opierając się głównie o nauki pomocnicze historii. Przygotowywanie wystaw, prelekcji lub opracowań pozwoliło nam wyspecjalizowanie się w kilku mało znanych dziedzinach, takich jak brytyjskie dokumenty herbowe i związane z nimi zagadnienia z zakresu dyplomatyki i heraldyki. Pracujemy też nad najnowszą historią zakonów i bractw rycerskich, stąd też nasze badania dotyczące m.in. Zakonu Krzyżackiego na Śląsku, działalności Rycerstwa Św. Sebastiana w Europie oraz nadań dla szlachty w Świętym Cesarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego.

Kompleks Zamkowy w Starych Tarnowicach
Pierwotną siedzibą tarnowickich panów dziedzicznych był prawdopodobnie nie do końca rozpoznany archeologicznie stożkowy gródek w Starych Tarnowicach. Jak długo był on użytkowany, nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że niektórzy panowie dziedziczni, łączący dobra tarnowickie z repeckim rezydowali w swej siedzibie, znajdującej się w Reptach.
31 maja 2000 roku Kompleks Zamkowy został zakupiony przez Państwo Krystynę i Rajnera Smolorz, którzy zdecydowali się podjąć jego rewitalizacji. Z niezwykłą troską i zaangażowaniem podjęli szereg starań i wysokonakładowych inwestycji, w celu przywrócenia świetności znajdującemu się w ruinie obiektowi. Działania te objęły cały obszar Kompleksu wraz ze znajdującymi się na nim obiektami oraz zagospodarowaniem terenu.

Klub rowerowy "rower50plus.pl"
Udostępniam moje postępy z aktywnym sportowo życiem jakimi jest jazda na rowerze oraz moje przejechane kilometry. Dla wszystkich tych, którzy chcieli by dołączyć do grupy i chwalić się swoimi osiągnięciami, założyłem klub rowerowy „rower50plus.pl” do którego można w każdej chwili dołączyć.
Zapraszam...


logo