Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego
2014.06.19
Intronizacja Królewsko-Marszałkowska BKGB AD 2014

Strzały z brackiej armaty i czarnoprochowej broni rozpoczęły dziś uroczystość intronizacji Rady Królewsko-Marszałkowskiej Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego. To już tradycja, że co roku w Boże Ciało przybywają do naszego miasta druhowie z całej Polski.
Doroczna ceremonia rozpoczęła się mszą świętą w kościele WNMP, skąd delegacje brackie oraz władze miasta pod sztandarami przeszły na płytę Rynku, gdzie odbyła się ceremonia pasowania nowowstępujących braci kurkowych, przekazanie władzy brackiej Królewsko- Marszałkowskiej oraz wręczenie oznaczeń.
Zgodnie z tradycją symbole władze królewskiej odebrał Rainer Smolorz. Funkcje marszałków będą pełnić: Aleksander Słota i Dariusz Woźnicki. Władze bractwa uhonorowały też prezydenta Damiana Bartylę, który tego dnia odebrał Krzyż Oficerski Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich.
Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego jest jedną z najstarszych organizacji, której historia sięga XV wieku. Jego reaktywacja u schyłku komunizmu była możliwa dzięki zaangażowaniu osób pielęgnujących pamięć i tradycje bytomskiej konfraterni strzeleckiej. Z upływem wieków bractwa zmieniły swoje funkcje i cele społeczne.
Obecnie koncentrujemy się m.in. na przybliżaniu młodemu pokoleniu siedmiowiekowej historii bractw strzeleckich – mówi Jan Świgost, hetman Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego.Organizacja angażuje się w szereg przedsięwzięć, które uświetniają m.in. miejskie imprezy.
Dla mieszkańców są z kolei żywą lekcją historii o dawnej broni, staropolskich obyczajach i strojach. Warto wspomnieć, że to już kolejna impreza z udziałem bractwa wpisująca się w obchody 760-lecia Bytomia. Przypomnijmy, że pod koniec marca zjechały do naszego miasta bractwa z Polski i Europy, by wziąć udział w Konferencji Programowo-Historycznej Bractw Kurkowych.

źródło: http://www.bytom.pl/bractwo-ma-nowego-krola
logo