Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego
2016.03.11÷13
V Spotkanie V Komandorii Rycerstwa Świętego Sebastiana w Europie

W dniach 11-13. marca 2016 roku na terenie Zespołu Pałacowego w Jedlince odbyło się V Spotkanie V Komandorii Rycerstwa Świętego Sebastiana w Europie. Wielkim mistrzem Rycerstwa jest Jego Cesarska Wysokość Arcyksiąże Karol von Habsburg. Tegoroczne spotkanie Komandorii uświetnił swą obecnością Przeor książę Charles Louis de Merode.
Rycerze V Komandorii wywodzą się z bractw kurkowych z Polski, Czech, Chorwacji i Ukrainy. Nieodłącznym elementem uroczystości jest turniej rycerski (strzelecki) o tytuł „Najlepszego Rycerza V Komandorii”. W tym roku zdobywcą tego zaszczytnego tytułu został tarnogórzanin, brat-rycerz Rajner Smolorz. Zwycięzca otrzymał okolicznościowy ryngraf z wizerunkiem patrona, ufundowany przez rycerza Andrzeja Janickiego, również mieszkańca naszego grodu. Istotnym elementem spotkania była wystawa „Orderowe i zakonne tradycje rycerstwa”, którą zorganizował Instytut Kultury Rycerskiej z Tarnowskich Gór. Uroczyste otwarcie wystawy poprzedziły referaty wygłoszone przez członków Instytutu – dr Dariusza Woźnickiego, Joannę Drosik i Mariana Muławskiego, które ilustrowały tradycje rycerstwa i poszczególnych orderów. Czytelnicy będą mogli zobaczyć wystawę we wrześniu br. na terenie Śląskiego Centrum Kultury w Nakle Śląskim.
Nasze Bractwo reprezentowali rycerze Jan Świgost, Rajner Smolorz i Dariusz Woźnicki. Nasi bracia czynnie włączyli się w organizację tego spotkania za co otrzymaliśmy specjalne podziękowania od władz Komandorii. Wśród osób wspierających organizację Spotkania był również nasz brat Sławomir Oxenius. Jak już wcześniej wspominaliśmy, nasz Kasztelan Rajner Smolorz zdobył trofeum i tytuł Najlepszego Rycerza V Komandorii.
W finale, każdy z sześciu zawodników oddawał po jednym strzale do tarczy. Po przeprowadzonej serii strzałów, sędzia zawodów sprawdzał przestrzeliny. Najsłabszy uzyskany wynik eliminował uczestnika z dalszej rywalizacji. Każda kolejna zakończona seria strzałów, eliminowała z dalszej rywalizacji zawodnika z najsłabszym wynikiem. W piątej finałowej serii na polu walki zostało już tylko dwóch najlepszych uczestników walczących o zwycięstwo w zawodach.

arch: BKGB
logo