Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego
2016.05.26
Intronizacja Królewsko-Marszałkowska BKGB AD 2016

W Święto Bożego Ciała AD 26-go maja 2016 roku na rynku w mieście Bytomiu odbyła się uroczysta Intronizacja Króla Kurkowego Grodu Bytomskiego. Nowym Królem na rok 2016 obrany został Brat Jerzy Borkowiec, jako przybocznych Marszałków obrał sobie Braci Andrzeja Zamojskiego i Michała Kukulskiego. Insygnia królewskie nowo mianowanemu Królowi przekazał ustępujący Król Kurkowy Aleksander Słota.
Intronizacja poprzedzona była Mszą Świętą w Kościele pw. Najświędszej Marii Panny oraz przemarszem w procesji Bożego Ciała. Tegoroczna intronizacja upamiętniała jubileusz 30-lecia reaktywacji BKGB w 1986 roku po okresie zakazu działności stowarzyszeń strzeleckich w Polsce wprowadzonym przez komunistyczne władze. Działalność i osoby hetmanów BKGB przypomniał najaktywniej działający z bytomskich braci kurkowych: Jerzy Słodki. W ramach uroczystości, odbyło się przyjęcie w poczet członków Bractwa nowych braci.
W spotkaniu uczestniczył także prezydent Bytomia Damian Bartyla - tym razem, aby podkreślić historyczne zasługi naszego miasta w kształtowaniu kultury Górnego Ślaska, wystąpił w stroju rozbarskim.
Zgodnie z tradycją, w Święto Bożego Ciała, w trakcie uroczystości intronizacyjnych, po minimum półrocznym okresie próbnym bycia kandydatem, do bractwa przyjmowani są nowi członkowie. W 2016-tym roku, tego zaszczytu dostąpili i szeregi Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego zasilili czterej kandydaci, którzy pasowani na Braci, Patent Bracki otrzymując.
Po uroczystości na Rynku miał miejsce przemarsz pod pomnik Towarzystwa Strzeleckiego w Bytomiu przy ul. Prusa. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować społeczności Szkoły Podstawowej nr 46 za pamięć i opiekę nad pomnikiem.
A później był już czas na spotkania i rozmowy w pięknej sali im. Gorczyckiego w Muzeum Górnośląskim. Dziękujemy naszym wspaniałym gościom oraz wszystkim bytomianom, którzy zechcieli spędzić z nami chwilę w dniu święta - Bożego Ciała.

arch: BKGB
logo