Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego
2017.06.15
Intronizacja Królewsko-Marszałkowska AD 2017
Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego

Dnia 15-go czerwca 2017-go na Rynku w mieście Bytomiu, zgodnie z ponad 700-letnią tradycją Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego dokonało wyboru nowej Rady Królewsko-Marszałkowskie w składzie: Król Kurkowy AD 2017 Brat Michał Walaszek oraz Marszałkowie Bracia Artur Koleba i Mirosław Strachota-Gorzycki.
Doroczna ceremonia, która tradycyjnie odbywa się w Boże Ciało, rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, następnie Bytomscy Bracia jaki i zaproszeni goście wzięli udział w procesji. Po zakończeniu procesji, delegacje brackie oraz władze miasta przeszły na płytę Rynku, gdzie odbyło się przekazanie insygniów władzy brackiej: srebrnego łańcucha oraz lasek marszałkowskich nowym następcom.
Intronizacja Króla Kurkowego to wydarzenie wpisujące się w kalendarz kulturalny naszego miasta i z pewnością flagowa impreza bytomskiego Bractwa Kurkowego. Za każdym razem prastary rytuał przekazywania władzy królewskiej jest dla całej społeczności wyjątkowym i spektakularnym widowiskiem, ale i okazją do upowszechniania wiedzy historycznej o Bytomiu. Cieszę się, że nasze miasto może poszczycić się tak zaangażowanymi i oddanymi przewodnikami po tradycjach średniowiecznego Bytomia – mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia.
W trakcie uroczystości intronizacyjnych miały miejsce jeszcze dwa ważne dla Bractwa wydarzenia. W poczet członków Bractwa przyjęto i pasowano na braci Pawła Galwasa i Henryka Jana Wasielewskiego. Drugim wydarzeniem było nadanie brackich odznaczeń za działalność na rzecz Bractwa Kurkowego.
arch: BKGB
logo