Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego
2018.05.31
Intronizacja Królewsko-Marszałkowska BKGB AD 2018

Dnia 31-go maja AD 2018 na Rynku w Grodzie zwanym Bytomiem w Święto Bożego Ciała odbyła się Intronizacja nowo obranego Króla Kurkowego wraz z jego przybocznymi Marszałkami. Na rok 2018/2019 Królem obrany został Brat Jerzy Lech, wielce zasłużony dla naszego Bractwa. On to też dobrał sobie Przybocznych Marszałków Brata Pawła Galwasa (I) i Brata Andrzeja Sikorę (II), którzy wyręczać go będą, gdyby on sam zaniemógł, czego oczywiście z całego serca mu nie życzymy.
Podczas Intronizacji nowo obranemu Królowi przekazane zostały Insygnia Królewskie w postaci srebrnego łańcucha, gdzie ogniwami są srebrne blachy z wygrawerowanymi na nich imionami i nazwiskami poprzednio obranych Królów Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego od roku 1986. Natomiast marszałkowie otrzymali buławy marszałkowskie oraz posrebrzone łańcuchy z Kogutami Brackimi, a wszystko to dodatkowo łączone posrebrzaną blachą, na której to wygrawerowana jest funkcja jaką w danym czasie właściciel łańcucha piastuje.
A wszystko to rozpoczęło się od mszy świętej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bytomiu. Następnie Bracia pomaszerowali ulicami Grodu Bytomskiego w Procesji Bożego Ciała. Po procesji wszyscy udali się na strzelnicę sportową ZSME, gdzie rozegrano zawody strzeleckie o Puchar Prezydenta Miasta Bytomia oraz Brackie Zawody Królewskie. Tu należy wspomnieć, że wystawione na zawody okolicznościowe tarcze wykonali i podarowali uczniowie SP nr 36 w Rudzie Śląskiej, za co im bardzo dziękujemy, a z którymi niebawem będziemy się widzieć na ich szkolnym festynie, na którym co roku oddajemy salwy armatnie z brackiej armaty.
Około godziny 14:00 na Rynku rozpoczęła się uroczysta Intronizacja, po której wszyscy przemaszerowali pod Pomni Bracki, gdzie nowa Rada Królewsko-Marszałkowska złożyła kwiaty. Były również przemówienia Hetmana Bractwa Jana Świgosta oraz gorące podziękowanie obecnej na uroczystości Dyrektor SP nr 46 w Bytomiu Pani Annie Kullman za to, że wraz z uczniami szkoły dbają o nasz bracki Pomnik upamiętniający Braci Kurkowych, którzy nie wrócili z frontów I wojny światowej. Należy przy tym wspomnieć, że sześć dni wcześniej w wymienionej szkole odbywały się uroczystości nadania nowego patrona, którym jest Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego.
Następnie nowo obrany Król zaprosił wszystkich zebranych braci i gości na biesiadę, która wierzcie mi, wcale nie była skromna, a widać to było po mocno popuszczonych brackich pasach...


arch: BKGB
logo