Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego
2019.03.01
Piknik wojskowy w Bytomiu - 20 lat WP w NATO
Piknik wojskowy w Bytomiu Uroczyste podniesienie flag i odegranie hymnów Polski i NATO, pokazy sprzętu militarnego oraz występy orkiestr wojskowych - te i wiele innych atrakcji złożyło się na Piknik Wojskowy w koszarach 34. Dywizjonu Rakietowego OP, zorganizowany w ramach obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Naszą obecność zaznaczyła również delegacja Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego, która na zaproszenie udała się na uroczystości. Poproszono nas również o oddanie salwy honorowej z brackiej armaty czarnoprochowej. Był to dla nas honor i wyróżnienie.
Dla pasjonatów militariów i wojskowości piknik był jedną z niewielu okazji, by zobaczyć z bliska wyrzutnie rakietowe, armaty przeciwlotnicze i stację naprowadzania rakiet. Z gościnności bytomskich żołnierzy skorzystało wielu chętnych. Śląscy przeciwlotnicy przygotowali liczne atrakcje dla cywili.
W ramach imprezy można było na własne oczy przekonać się jakim sprzętem dysponuje jednostka oraz poznać jej historię zwiedzając bogatą w zbiory Salę Tradycji. Wśród najcenniejszych z nich znajdują się liczne odznaczenia dla jednostki oraz pamiątki pochodzące z różnych okresów historycznych, m.in. powstań śląskich, czy przedmioty z czasów, gdy w latach 70-tych żołnierze szkolili się w ZSRR.
Żołnierze przygotowali konkursy i zabawy sprawnościowe dla dzieci i młodzieży, a zainteresowani mogli przyjrzeć się bazie szkoleniowej jednostki, posłuchali, jak działa wojskowa radiostacja, a także poćwiczyli strzelania w symulatorze. Nie zabrakło też występów muzycznych oraz wojskowej grochówki.
Przypomnijmy, że powołany w 2010 roku 34. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej działa w Bytomiu od 1 stycznia 2012 r. W krótkim czasie powstała zupełnie nowa jednostka wojskowa, wyposażona w przeciwlotnicze zestawy rakietowe typu NEWA SC, w nowej strukturze opartej na zespołach ogniowych.
Źródło: www.bytom.pl
Autor: AK