Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego
2019.05.16
Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski.
W czwartek 16 maja z Katowic do Warszawy wyruszył specjalny pociąg. Na jego niezwykłość złożyło się kilka okoliczności. W pociągu była obecna reprezentacja mieszkańców Śląska, przedstawiciele świata kultury, nauki, samorządu, polityki, mediów, sektora pozarządowego, m.in. Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz delegacja Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w składzie Tadeusz Żyła Prezes Okręgu Śląskiego, Jan Świgost Wiceprezes Okręgu Śląskiego oraz Hetman Katowickiego Bractwa Kurkowego Edward Kóska i Hetman Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego Adam Majchrzak,. Upamiętnili 100. rocznicę Powstań Śląskich. Celem wyjazdu było propagowanie wiedzy o Powstaniach Śląskich i ich znaczeniu dla Polski. W wydarzeniu wzięli udział również uczniowie – laureaci „Klasówki Powstańczej”.
Organizatorem wydarzenia był Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.
Prezydent RP Andrzej Duda wręczył marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu oraz wojewodzie śląskiemu Jarosławowi Wieczorkowi flagę Rzeczypospolitej Polskiej, uszytą specjalnie „na miarę śląską” – jak stwierdził prezydent Duda. Flaga ta wciągnięta zostanie jutro (17 maja) na maszt gmachu sejmiku śląskiego.
W Pałacu Prezydenckim zaśpiewał Zespół „Mały Śląsk” z Radzionkowa oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Wystąpił również Maciej Lipina i fleciści z Młodzieżowego Domu Kultury w Świętochłowicach.
Następnie, jak informuje Urząd Marszałkowski, przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Polskiej Grupy Górniczej delegacja województwa śląskiego udała się na plac Józefa Piłsudskiego, by kontynuować uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Odbył się tu Apel Pamięci.
- Stoimy dziś, my, reprezentacja mieszkańców ziemi śląskiej, osoby różnych środowisk, w miejscu, które jest poświęcone pamięci tych, którzy zginęli, walcząc o niepodległość naszej Ojczyzny – powiedział marszałek Jakub Chełstowski. – To dla nas zaszczyt, móc się pokłonić naszym przodkom, którzy przelewali krew nie tylko za swoją wolność, ale i z myślą o nas – o przyszłych pokoleniach. Nasz hołd to przede wszystkim wyraz wdzięczności, ale też zobowiązanie, aby utrwalić w pamięci wszystkie tak chwalebne, jak i bolesne karty naszej historii. To również zobowiązanie i zadanie, by nie dopuścić do tego, żeby jedność naszej wspólnoty narodowej była jeszcze kiedykolwiek zagrożona. Obecność na pamiątkowych tablicach tutaj, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, najważniejszych bitew wszystkich trzech powstań śląskich to czytelny znak, że zrywy niepodległościowe ludu śląskiego odcisnęły trwałe piętno na historii Polski, na naszej wspólnej historii.
Modlitwę ekumeniczną odprawili: ks. arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, biskup Marian Niemiec z Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Adrian Korczago, biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli m.in. marszałek Jakub Chełstowski wraz z zarządem województwa, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent Katowic Marcin Krupa oraz górnicy i członkowie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wieńce złożono także przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej.
foto / źródło: internet