Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego
2019.06.14
3 x Moniuszko: Mistrz, Muzyka, Miasto
14 czerwca od godziny 10.00 przez cały dzień, trwało wielkie święto 3 x Moniuszko – Mistrz, Muzyka, Miasto, całodzienny piknik artystyczno-społeczny, wielkie święto patrona ulicy, przy której mieści się siedziba Opery Śląskiej. Współorganizatorami wydarzeniami był Urząd Marszałkowski w Katowicach, Urząd Miejski w Bytomiu oraz Fundacja Jutropera.
Impreza wpisuje się w obchody Roku Moniuszkowskiego z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora . Ale to także urodziny Opery Śląskiej – dokładnie 14 czerwca 1945 roku premierą „Halki” Stanisława Moniuszki rozpoczęła się historia tego wyjątkowego miejsca.
Całe wydarzenie rozpoczęło się wspólnym korowodem przez miasto, który wyruszył sprzed Opery Śląskiej i przeszedł głównymi ulicami, a potem powrócił na ulicę Moniuszki i plac Sikorskiego. Część wydarzeń odbywała się w budynku bytomskiego teatru, sam "Flis" zaś w plenerze.
W programie były też spektakle "App Flis: Inspiracje” oraz „Zaflis: Moniuszko za kulisami w reżyserii Michała Znanieckiego, znanego na całym świecie ze swoich wizjonerskich realizacji teatralnych i operowych, integrujących także lokalne środowiska i aktywizujące grupy społeczne. Kierownictwo muzyczne nad „Flisem” objął Adam Mokrus, choreografią zajęła się Inga Pilchowska, a scenografia to dzieło Luigi Scoglio.
Uczestnicy pikniku mogli też zobaczyć lekcję szermierki w wykonaniu Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego, tańce popularne w twórczości Moniuszki, w których zaprezentowali się uczniowie bytomskiej baletówki, ucząc kroków mazura. Opowieściami o zwyczajach szlacheckich podzielili się członkowie Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego. Były też food trucki z kuchnią inspirowaną twórczością Stanisława Moniuszki.
Do Bytomia z własną tratwą przyjechali również reprezentanci Polskiego Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich! Zaprezentowali się wokalnie, kulinarnie i zdradzili tajniki swojej pracy – kiedyś i obecnie. Pojawił się Stanisław Moniuszko, któremu postaci użyczył Dariusz Niebudek. Artyści Opery Śląskiej dali też dwa koncerty w tramwaju linii 46 i zabytkowym – 38. Wśród gości była też Elżbieta Alicja Stanisława Janowska Moniuszko – prapraprawnuczka Stanisława Moniuszki!
Wieczór zakończył Koncert Galowy "Moniuszko dziś". Najsłynniejsze arie operowe Stanisława Moniuszki wykonali zarówno artyści Opery Śląskiej, jak również tegoroczni laureaci IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki im. Adama Didura – Bożena Bujnicka i Szymon Mechliński oraz Gabriela Gołaszewska, zwyciężczyni XVIII Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu im. Ady Sari (i laureatka nagrody Opery Śląskiej).
Po koncercie przyjaciele Opery Śląskiej odebrali specjalne statuetki. To prestiżowa nagrody przyznawane od 2010 r.
Statuetka jest nagrodą honorową, wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania, a otrzymują ją osoby bądź instytucje m.in. za wyróżniającą się działalność na rzecz Opery Śląskiej, promowanie i kreowanie jej wizerunku, otwarcie na teatr, szczególną współpracę organizacyjną i artystyczną z Operą, długotrwałe wspieranie wydarzeń kulturalnych, a także wszelkich inicjatyw z nimi związanych, upowszechnianie oferty kulturalnej oraz za konkretne osiągnięcia na rzecz rozwoju teatru i jego pracowników, sukcesy artystyczne oraz wybitne dokonania na polu zawodowym. Projekt dzieła powstał u Magdaleny i Jacka Wichrowskich w bytomskiej Pracowni Stalowe Anioły.
źródło: opera-slaska.pl