Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego
2019.06.20
Intronizacja Królewsko-Marszałkowska AD 2019
Strzały z brackiej armaty rozpoczęły uroczystości Intronizacji Rady Królewsko-Marszałkowskiej Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego. To już tradycja, że co roku w Boże Ciało przybywają do naszego miasta bracia kurkowi z całej Polski.
Doroczna ceremonia rozpoczęła się mszą świętą w kościele WNMP, skąd delegacje brackie przemaszerowały w procesji Bożego Ciała, a następnie udały się na strzelnicę sportową ZSME by staną w szranki i walczyć o tytuł najlepszego ze strzelców.
O godzinie 14:00 na Rynku w Bytomiu zebrali się wszyscy bracia wraz z Pocztami Sztandarowymi, aby zgodnie z tradycją symbole władze królewskiej przekazać następcy. Tym razem zaszczyt noszenia Insygniów Królewskich AD 2019 przypadł Pawłowi Galwasowi, który przyjął przydomek "Gospodarny". Laski marszałkowskie odebrali bracia: Rafał Korzeniowski - Marszałek I i Artur Koleba - Marszałek II.
Bardzo się cieszę, że na ziemi bytomskiej tak prężnie działa bractwo, którego historia sięga XV wieku. Dzisiejsza uroczystość przypomina nam o dziejach naszego miasta i historii oręża polskiego. Mimo 41 lat przerwy w działalności idee bractwa nie umarły. Podtrzymując tradycję wyboru króla kurkowego, szczególnie młodzi bytomianie mają szansę zapoznać się z bogactwem polskiej historii – mówił Mariusz Wołosz, prezydent miasta.
W trakcie uroczystości pasowaliśmy kandydata na brata - Bolesława Biernata oraz po raz pierwszy w historii bractwa pasowaliśmy kandydatkę na siostrę bracką Monikę Waligóra-Wylężek - obydwojgu gratulujemy. Lody zostały przełamane, a tradycja bracka również podąża z duchem czasu, jesteśmy otwarci na zmiany.
Również w trakcie Intronizacji uhonorowaliśmy naszym jubileuszowy Odznaczeniem 30-lecia BKGB Prezydenta Miasta Bytomia Mariusza Wołosza i Profesora Stanisława Hendryka.
Odznaczenia I-szej Kategorii Zejdnoczenia KBS RP za długoletnią działalność w szeregach Bractwa otrzymali Aleksandre Steinhoff, Jerzy Kieszkowski i Tomasz Dylong - gratulujemy.
Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego jest jedną z najstarszych organizacji, której historia sięga XV wieku. Jego reaktywacja u schyłku komunizmu była możliwa dzięki zaangażowaniu osób pielęgnujących pamięć i tradycje bytomskiej konfraterni strzeleckiej. Z upływem wieków bractwa zmieniły swoje funkcje i cele społeczne. Organizacja angażuje się w szereg przedsięwzięć, które uświetniają m.in. miejskie imprezy. Dla mieszkańców jest z kolei żywą lekcją historii o dawnej broni, staropolskich obyczajach i strojach.
  • wyniki zawodów strzeleckich w materiałach do drukowania...
  • arch.: BKGB