Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego
2019.11.10
101. obchody "Dnia Niepodległości" w Bytomiu
Jak co roku Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego na zaproszenie Prezydenta Miasta Bytomia wyznacza delegację bracką wraz z pocztem sztandarowym do udziału w uroczystościach "Dnia Niepodległości" jakie mają miejsce w Bytomiu. W tym roku w uroczystościach uczestniczyli bracia Jerzy Słodki, Paweł Galwas, Mirosław Strachota-Gorzycki Rafał Korzeniowski i Artur Koleba - oni też godnie reprezentowali nasze Bractwo.
Święto niepodległości to dla Polaków okazja do przypomnienia kluczowych dla naszego kraju wydarzeń, jakie rozegrały się 101 lat temu. O tych wydarzeniach, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę wolności pamiętali również bytomianie.
Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości – to słowa Józefa Piłsudskiego, które dzisiaj, 10 listopada podczas uroczystości z okazji Dnia Niepodległości przypomniał prezydent Bytomia Mariusz Wołosz zwracając się do mieszkańców Bytomia. Wolność, suwerenność, pokój oraz swobody obywatelskie, jak pokazała historia, nie są nam dane na zawsze. Dzisiaj świętując odzyskanie niepodległości dziękujemy wszystkim Polakom, którzy walczyli o wolność dla naszego kraju – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz podczas oficjalnych obchodów upamiętniających dzień 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości.
Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny i ziemi śląskiej w kościele p.w. Świętej Trójcy przy ul. Kwietniewskiego/Piekarskiej. Po niej przedstawiciele władz miasta, radnych Rady Miejskiej, Parlamentu RP, służb mundurowych, harcerzy, a także mieszkańcy Bytomia wzięli udział w oficjalnych uroczystościach pod pomnikiem „Wolności” przy ul. Piłsudskiego. Honorową asystę wojskową podczas obchodów Dnia Niepodległości pełnił 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu. Była również Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, która zagrała pieśni patriotyczne.
Przypomnijmy, że wydarzenia, jakie rozegrały się 101 lat temu miały wpływ na polityczną mapę prawie w całej Europie. W wyniku I wojny światowej rozpadły się Austro-Węgry i carska Rosja, zaś w Niemczech wybuchła rewolucja, a podpisany 11 listopada 1918 roku rozejm w Compiegne oznaczał nie tylko formalny koniec działań wojennych, ale także klęskę Państw Centralnych, a głównie Niemiec. Warto podkreślić, że w tym samym dniu 11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich, zaś 14 listopada 1918 roku Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.
Po 123 latach niewoli Polska odzyskiwała niepodległość, w obronie której przyszło jednak walczyć naszemu narodowi w kolejnych latach. Powstanie wielkopolskie, wojna polsko - bolszewicka, powstania śląskie, walki z Ukraińcami o Lwów, spór polsko - czeski i polsko - litewski. To wydarzenia, jakie wpłynęły na ostateczne ustalenie granic II Rzeczypospolitej Polskiej. Ciekawostką jest fakt, że mimo iż 11 listopada w okresie międzywojennym był obchodzony przez władze państwowe, to dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku uznano oficjalnie 11 listopada za Święto Niepodległości. W przytoczonej ustawie czytamy między innymi:
"Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości".
Autor: Tomasz Sanecki / MW
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom / Hubert Klimek